Garanti Bankası
6 Garanti Bankası çalışanı 55 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları

Müfettiş Yardımcısı
Aslında bu soruya iki bacaklı olarak cevap vermek daha doğru olacaktır. Öncelikle Garanti Bankası ayağı: Garanti Bankası Türkiye'nin en büyük, en kurumsal bankalarından bir tanesi. Burada insana değer veren, çok ciddi başarıları ve ödülleri olan, geçmişteki bu başarı ve ödülleriyle aslında geleceğe de ışık tutan bir yapı, bir aile söz konusu. Dolayısıyla burada olmak gerçekten mutluluk verici. İkinci bacakta ise Teftiş Kurulu var. Teftiş Kurulu gerçekten bana göre bankanın içerisindeki özel ailelerden bir tanesi. Çünkü mesela burada ilk göreve başladığımız zaman benimle aynı yaş kuşağında, benimle aynı dili konuşan çok sayıda dönem arkadaşımla beraber Müfettiş Yardımcılığı eğitimine başladım. Bu da gerçekten aslında büyük bir şans. Okul hayatından çıkıp iş hayatına geçişte gerçekten soft bir geçiş sağlıyor. Çünkü okuldan çıkıp işe başlamak zaman zaman zorlayıcı olabilir diye düşünüyorum. Burada Teftiş Kurulunda dönem arkadaşlarınızla beraber bu zorluğun çok kolay bir şekilde üstesinden gelebiliyorsunuz. Burada gerçekten iş arkadaşlığının ötesinde gerçek arkadaşlıklar kurmanız mümkün. Dolayısıyla bu da kendilerine çok pozitif bir katkı sağlayacaktır. Şöyle özetleyebiliriz: böyle önemli bir kurumda, böyle özel bir ailede görev yapmak beni gerçekten motive ediyor, her gün işe şevkle gelmemi sağlıyor ve sevdiğim işi sevdiğim insanlarla yaptığım için gerçekten şanslı olduğumu hissediyorum.
Müfettiş Yardımcısı
Denetim alanında çalışmak isteyenleri Garanti Bankası'nda aslında göreve başladıkları sürenin ardından çeşitli aşamalar bekliyor. Göreve başlayan Müfettiş Yardımcılarımız ikinci yıllarının sonunda Yetki Sınavı dediğimiz bir sınava tabi tutulmaktadırlar. Bu sınavda başarı gösteren adaylarımız Yetkili Müfettiş Yardımcısı ünvanını almaktadırlar. Daha sonra bu sınavdan 1 sene sonra, yani toplamda 3 yılını dolduran Yetkili Müfettiş Yardımcısı ünvanındaki kurul üyelerimiz Yeterlilik Sınavına tabi tutulmakta ve Yeterlilik Sınavında başarı gösterenler daha sonrasında yapılan Teftiş Kurulu Üst Yönetimi ve bankamızın üst yönetiminin katıldığı bir mülakat aşamasına katılmakta. Bu aşamada da başarı gösteren Yetkili Müfettiş Yardımcıları, Müfettiş ünvanını almaktadırlar. Yeterlilik Sınavında başarı gösteren Müfettişlerimiz belli bir süre Teftiş Kurulu bünyesinde görev yaptıktan sonra sabite geçmek olarak nitelendirdiğimiz fiili gerçekleştirmektedirler. Yani belli bir süre görev yapan Müfettişlerimiz bankamızdaki çeşitli farklı birimlerde veya bölgelerde farklı pozisyonlara geçiş yapmaktadırlar. Buna sabite geçmek diyoruz. Sabite geçme aşamasında da aslında Müfettişlerimiz Teftiş Kurulunda çalıştıkları süre boyunca edindikleri tecrübelerden gerçekten önemli ölçüde faydalanıyorlar diye düşünüyorum. Çünkü Teftiş Kurulunda görev yapılan süre boyunca çok farklı alanlarda denetim çalışmaları gerçekleştiriyorlar, bu da kendilerine eşsiz bir tecrübe sunuyor. Aslına bakarsanız bankanın hem şube tarafını hem birimlerini hem iştiraklerini hem yurt içi hem yurt dışı derken önemli bir bölümünü görmüş oluyorsunuz. Bunun yanında Teftiş Kurulu aslında bizler için birer okul. Çünkü biz burada gerçekten her gün yeni bir şey öğreniyoruz, çok farklı alanlarda denetim çalışmaları sürdürüyoruz. Bu nedenle Teftiş Kurulunda denetim alanında çalışmak isteyenleri son derece dinamik bir kariyer bekliyor. Yeniliklerle dolu ve her gün kendilerini geliştirebilecekleri bir aile var burada.
Müfettiş Yardımcısı
Öncelikle aslında Müfettiş Yardımcısı ve Müfettiş farkına değinmek isterim. Aslına bakarsanız Müfettiş Yardımcısı bir Müfettişin denetim ve inceleme yapma anlamında sahip olduğu tüm yetkilere sahiptir. Sadece Teftiş Kurulunun kendi içerisinde çeşitli ünvanlar bulunmakta ve bu ünvanlar da belirli yıl kıdem ve çeşitli sınav ve mülakatlar geçilerek elde edilmektedir. Dolayısıyla bir Müfettiş Yardımcısı bir Müfettişin yaptığı işleri yapar. Bu kapsamda soruya Müfettiş ne yapar diye cevap vermek istiyorum. Müfettiş iç denetimi yapar. İç denetim faaliyetlerini gerçekleştirirken iç kontrol ortamının etkinliğini değerlendirmek, biraz risk yönetim süreçlerine dokunarak pro-aktif yaklaşımlar sergilemek ve kurumsal yönetimin aslında pay ve menfaat sahipleri için maksimum değer yaratma amaçlarına destek sağlayarak işletmenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı oluyoruz. Dolayısıyla aslında şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, ülkemizde maalesef bulunan Müfettiş ceza verir, Müfettiş hata bulur, Müfettiş yanlışları arar gibi yaklaşımlar aslında mesleğimizi tam olarak yansıtmıyor. Çünkü bizim asıl amacımız kuruma değer katmak, kurumun hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaktır.
Müfettiş Yardımcısı
2011 yılında Marmara Üniversitesi Almanca İşletme bölümünden mezun oldum. Daha sonra yine Marmara Üniversitesi'nde Muhasebe Denetimi üzerine master çalışmalarımı tamamladım. Şuanda da Galatasaray Üniversitesi'nde İşletme bölümü üzerine doktora çalışmalarıma devam etmekteyim. 2011 yılında mezun olduktan sonra bir dönem ailemin mali müşavirlik şirketinde görev yaptım, yaklaşık 1.5 yıl kadar. Daha sonra çok uluslu bir denetim ve danışmanlık firmasında 1 yıla yakın süreyle danışman olarak görev aldım. Daha sonra da denetim üzerine yapmış olduğum yüksek lisansın etkisiyle aslında, denetim sektöründe çalışmak istediğim için, finans ve denetimin kesişim noktası olarak banka Teftiş Kurullarına ilgi duyduğum için Garanti Bankası Teftiş Kuruluna başvurdum ve buradaki maceram başladı.
Yetkili Müfettiş Yardımcısı
Garanti Bankası öncelikle bankacılık sektöründe lider bir banka, çalışkan bir banka, hedefler koyup onlara ulaşan bir banka. Dolayısıyla onun bünyesinde çalışıyor olmak da aynı onun gibi kendini o şekilde hissettiren bir banka. Ayrıca bunun yanında insan kaynağına oldukça önem veren bir banka, aldığı ödüller de zaten bunun bir göstergesi aslında. İnsan kaynağına değer veriyor olması, kendinizi değerli hissediyor olmanız sizi oldukça motive eden bir şey. Özel günlerde veya sıradan günlerde size böyle küçük sürprizler yapıp sizi motive de edebiliyor. Bunun dışında Teftiş Kurulu özelinde bahsedecek olursam, Teftiş Kurulu biraz daha aile gibi. İlk başta sizinle aynı yaşlarda insanlarla ve eğitimle başlıyorsunuz sürece, bu iş ortamındaki soft başlangıç gayet güzel oluyor. Bu eğitim sürecinin sonrasında da direkt rekabet ortamına atılmıyorsunuz, dönem arkadaşları dediğimiz kavramla oluşan bir yardımlaşma ortamı var. Normalde iş ortamı genelde rekabetle başlar ama Teftiş Kurulunda bu şekilde başlamıyor diyebilirim.
Yetkili Müfettiş Yardımcısı
Öncelikle Müfettiş Yardımcısı olarak giren kişiler 2 yıl kadar bir sürede çok ciddi bir anlamda eğitim programına tabi tutuluyorlar. Ancak bu süreçte aynı zamanda iş başında eğitim de diyebileceğimiz yani denetim faaliyetlerinde de aktif olarak görev almaya devam ediyorlar. 2 yılın sonunda Yetki Sınavı dediğimiz Yetkili Müfettiş Yardımcısı ünvanını kazanmak için girilen bir sınav var. Bu sınavda başarılı olan adaylar Yetkili Müfettiş Yardımcısı olarak görevlendiriliyorlar ve şube denetimi yapmaları mümkün olabiliyor. Tam bundan 1 sene kadar sonra da Yeterlilik Sınavı dediğimiz Müfettiş ünvanı kazanmak için girilen bir sınav var. Bunun sonrasında bir de aynı zamanda GMY mülakatı yer alıyor. GMY mülakatı Genel Müdür Yardımcılarıyla başlangıçta olduğu gibi birtakım soruların sorulduğu bir süreç. Müfettişlik ünvanını kazandıktan sonra aynı şekilde denetim faaliyetlerinde yer almaya devam ediyoruz. Sonrasında ise bizim sabit görevler diyeceğimiz gerek banka içerisinde, gerekse teftiş kurulu içerisinde bir kariyer yolu çizebilir Müfettiş Yardımcısı olarak giren arkadaşlar. Bu hem kendinizi tanımanız süreciyle alakalı biraz, hem de bankanın kendi ihtiyaçlarıyla da ilgili. Müfettişlik veya Müfettiş Yardımcılığı süreci boyunca bankanın birçok şubesinde görev almış oluyorsunuz, aslında ne istediğinize karar verebilmek için bir zaman bu çünkü banka çok yönlü bir kurum ve birçok alanda çalışma fırsatınız var. Dolayısıyla bu süreçlerin hepsini tanıyıp bankayı daha iyi tanıdıktan sonra karar vermek aslında daha güzel bir süreç diyebilirim. Aynı zamanda burada bir rehber oluşturuyoruz kendimize. Birçok birimde ve bölgede bulunup farklı farklı şeyleri gördüğünüzde ve sonra sabit görevlere geçtiğinizde sizin aslında birçok bilgi birikiminiz olmuş oluyor. Dolayısıyla sonrasında gerek bankanın ihtiyaçları gerekse kendi kişisel özelliklerinizin örtüştüğü yerde de sabit görevlere geçiş sağlanıyor.
Yetkili Müfettiş Yardımcısı
Müfettiş Yardımcısı bizim aslında teftiş kurulu içerisindeki hiyerarşiyi tanımlamak için kullandığımız ünvanlardan bir tanesi. Normalde girdikten sonra hepimiz genel olarak aynı yetkilere sahibiz diyebilirim, dolayısıyla müfettişin görev tanımını yapmak daha doğru olacaktır. Müfettişler banka içerisindeki iş denetim faaliyetlerini yürütürler. İç denetim, kuruluşa katma değer yaratmak amacıyla yürütülen bağımsız güvence ve danışmanlık hizmetidir. Bu görev teftiş kurulundadır ve aynı zamanda bunun yanında soruşturma faaliyetlerini de yürütür. Peki biz gün içerisinde ne yapıyoruz? Biz şube denetimleri yapıyoruz, şube denetimleri İstanbul içerisinde olabileceği gibi şehir dışında da olabilir ki biz bunları turne olarak adlandırıyoruz. Bunun dışında birim denetimleri, bölge denetimleri yapıyoruz. Bunun dışında banka içerisinde meydana gelen soruşturma faaliyetlerini yürütmek de gene teftiş kurulunun sorumluluğunda.
Yetkili Müfettiş Yardımcısı
Mülakat süreci oldukça geniş bir yelpazeden, dolayısıyla burada birçok şeyi değerlendirirken biz de kendimizi aslında değerlendirme fırsatı bulabiliyoruz. Örneğin grup mülakatı, grup mülakatına hiç tanımadığınız 8 tane insanla bir arada giriyorsunuz sınava ve orada ortak bir karar vermeniz gerekiyor ki bu bizim aslında günlük yaşantımızda çok fazla karşımıza çıkan bir süreç, orada sınırlı bir süre içerisinde tanımadığınız insanlarla ortak bir sonuca ulaşmak güzel bir tecrübe oluyor. Dolayısıyla ben bu süreçten oldukça güzel bir tecrübeyle ayrıldığımı söyleyebilirim. İkinci olarak üst yönetimle bir mülakat aşamamız oluyor, bu aşama da beni daha çok heyecanlandırdı diyebilirim, beni bu konuya daha çok itti; çünkü orada onlar size bir şeyler sorarken, sizin hakkınızda bir şeyler öğrenmeye çalışırken aslında siz de kendinizi sorguluyorsunuz. Siz de bir şeyler ortaya atıp o konu hakkında konuşabildiğinizi, ne yönlerde daha güçlü, ne yönlerde daha zayıf olduğunuzu görebiliyorsunuz ve bence bu çok büyük bir fırsat.
Yetkili Müfettiş Yardımcısı
Ön hazırlık yapması için ben öncelikle internet üzerinden araştırma yaptım çünkü internet üzerinden yapılan araştırmalar birçok kişinin aynı zamanda ortak bilgilerini, tecrübelerini yazdığı bir yer olduğu için öncelikle oradan baktım. Buradaki yönlendirmelerden birtakım kitaplar aldım, genel hukuku anlatabilecek şekilde. Bunları araştırdım, inceledim. Onun dışında kendi hocalarımdan birkaç destek aldım ve bu şekilde çözüldü diyebilirim. İnanılmaz bir şekilde hukukun içine girmek, inanılmaz derecede muhasebenin içine girmeyi gerektiren bir şey yok aslında ortada.
Yetkili Müfettiş Yardımcısı
Benim Garanti Bankası'yla tanışmam ilk başta üniversitedeyken debit kart (banka kartı) almaya gitmemle başladı. Burada ilk debit kartımı aldığım banka Garanti Bankası'ydı. Aslında bankacılık sektörüne çok yabancı değildim çünkü annem de bir bankacılık sektörü çalışanı, fakat kendim Endüstri Mühendisliği mezunu olduğum için aklıma ilk gelen seçenek bankacılık değildi. Üniversiteden mezun olduktan sonra yüksek lisansa başladım ve bu süreçte kendimi daha iyi tanıma fırsatı buldum. Bu süreçte denetim sektörünün bana uygun olabileceğini düşündüm, aynı zamanda Garanti Bankası'nın müfettiş yardımcılığı için bir iş ilanı açtığını gördüm ve başvurdum. İki buçuk yıldır buradayım.